Search
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
  • :
  • :

اقلیم تهران

مشخصات اقلیم تهران 

 

اقلیم تهران : تهران در حد فاصل منطقه کوهستانی و دشت قرار دارد. سه عامل در اقلیم تهران نقش موثری دارد. رشته کوه البرز،بادهای مرطوب غربی و وسعت استان .

درواقع رشته کوه البرز آب و هوای تهران را معتدل کرده ‌است . درشمال تهران ، آب و هوا معتدل و کوهستانی و در نقاط کم ارتفاع نیمه خشک است . بارش معمولاً در زمستان ها زیاد است . فصل سرد از ماه آذر شروع می‌شود ، اما در نقاط کوهستانی کمی زودتر آغازمی‌گردد . فصول سرد سه یا چهار ماه طول می‌کشد . دراسفند ماه از سرمای هوا رفته ‌رفته کاسته می‌شود ودر اواخر فروردین هوا باسرعت بیشتری گرم می‌شود و در اوایل خرداد هوا نسبتاً گرم است . اقلیم استان تهران در نواحی کویری و جنوب گرم و خشک،در نواحی پای کوهی سرد و نیمه مرطوب و درنواحی مرتفع سرد همراه با زمستان‌های طولانی است. گرم‌ترین ماه‌های سال در مرداد و شهریور با دمای متوسط ۲۸تا۳۰ درجه و سردترین ماه سال دیماه با دمای یک درجه سانتیگراد گزارش شده ‌است. دمای شهرتهران در زمستان معتدل و درتابستان گرم است.

اقلیم تهران

بخش شمال تهران و شمیرانات در تابستان نیزمعتدل است. بیشترین بارش سالانه در ماههای ‌زمستان روی می‌دهد.

اقلیم تهران :

اقلیم تهران در نواحی مختلف استان تهران به علت موقعیت ویژه جغرافیایی ، آب و هوای متفاوتی شکل گرفته‌است. سه عامل جغرافیایی در ساخت کلی اقلیم استان تهران نقش موثری دارند:

کویر:

مناطق خشک مانند دشت قزوین،کویرقم ومناطق خشک استان سمنان  که مجاور استان تهران قراردارند،ازعوامل منفی تاثیرگذار بر هوای استان تهران هستند و موجب گرما و خشکی هوا،همراه باگردوغبارمی‌شوند.

رشته کوه‌های البرز :

این رشته کوه‌ها موجب تعدیل آب و هوا می‌شود.

بادهای مرطوب و باران زای غربی:

این بادها نقش موثری در تعدیل گرمای سوزان بخش کویری دارند ،ولی تاثیر آن را خنثی نمی‌کنند.

استان تهران را می‌توان به سه بخش اقلیمی زیر تقسیم کرد:

اقلیم ارتفاعات شمالی:

بر دامنه جنوبی ، بلندی‌های البرز مرکزی در ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متر قرار گرفته و آب و هوایی مرطوب و نیمه مرطوب و سردسیر با زمستان‌های بسیار سرد و طولانی دارد. بارزترین نقاط این اقلیم،دماوندو توچالاست.

اقلیم کوهپایه:

این اقلیم در ارتفاع دو تا هزار متری از سطح دریا قرار گرفته ودارای آب و هوایی نیمه مرطوب و سردسیر و زمستان‌هایی به نسبت طولانی است. آبعلی،فیروزکوه،دماوند،لواسان،سدامیرکبیروطالقان در این اقلیم قراردارند.

اقلیم تهران بخش اقلیم نیمه خشک و خشک :

با زمستان‌های کوتاه و تابستان‌های گرم،در ارتفاعات کمتر از۱۰۰۰متر واقع شده ‌است.هرچه ارتفاع کاهش می‌یابد،خشکی محیط بیشتر می‌شود. ورامین،شهریاروجنوب شهرستان کرج دراین اقلیم قرارگرفته‌اند. هوای تهران در مناطق کوهستانی دارای آب و هوای معتدل و در دشت،نیمه بیابانی است. تهران در مرزشرایط جویبری و اقیانوسی قرارگرفته و تمایل آن به موقعیت بری بیشتر از وضعیت اقیانوسی است.

اقلیم تهران وآب و هوای تهران متأثر از کوهستان در شمال و دشت در جنوب است. غیرازشمال تهران که تحت تأثیر کوهستان آب و هوای آن تا حدی معتدل و مرطوب است،آب و هوای بقیه شهر کلا گرم و خشک و درزمستان‌ها اندکی سرد است.  مهم‌ترین منبع بادهای مرطوب مدیترانه‌ای و اطلسی هستند که از سمت غرب می‌وزند. رشته کوه البرز هم جو سرد به نحو موثری از نفوذ بسیاری از توده‌های هوا جلو گیری می‌کند در نتیجه باعث شده ‌است که هوای شهر از یکسو خشک‌تر و از سوی دیگر از آرامش نسبی برخوردار باشد.

۱۱_۲ اقلیم تهران

از نظر فصلی ،هوای تهران در زمستان تحت تاثیر سامانه پرفشار شمالی (سیبری) قرار دارد. این تاثیر باعث شده ‌است که در این فصل هوا در قسمت‌های مرکزی و جنوبی معتدل و درقسمت‌های شمالی شهر سرد باشد ، به طوری که در این قسمت‌ها دمای هوا در زمستان بارها به زیر صفر می‌رسد. همچنین در این فصل به دلیل پدیده وارونگی هوا میزان آلودگی جوی بالاست. در تابستان‌ها عامل مهم سیستم کم‌فشار حرارتی کویر مرکزی است که سبب می‌شود هوا گرم وخشک باشد.

بارندگی و رطوبت :

میزان بارندگی در سطح شهر تهران عمدتاً کمبود هوبه مقدار ۲۴۵٫۸میلیمتر در طی سال اندازه ‌گیری و تعداد روزهای یخبندان (بادمایزیرصفر) آن نیز۳۶روز در سال ثبت شده‌است (۱۳۷۶). در یک دوره ۴۵ساله بیشترین دمای تهران ۴۳درجه سلسیوس و کمترین دمای آن۱۵- درجه سلسیوس گزارش شده‌است. میانگین رطوبت نسبی هوا در تهران۴۰٪و در شمیران۴۶٪ بوده ‌است.

باد ها :

باد غالب تهران غربی (۲۷۰درجه) و متوسط سرعت آن ۵٫۵ متر برثانیه ‌است. شب‌ها نسیم خنکی موسوم به نسیم توچال از کوه به پایین می‌وزد (بادکوه) و روزها برعکس نسیمی از سمت دشت می‌وزد (باددشت).

آب :

منبع اصلی آب شرب تهران رودهای کرج ،جاجرود و لار است که توسط سه سدی که بر روی آن‌ها نصب شده تامین می‌شود. با افزایش مصرف آب ، بخشی از آب شرب نیز از آب‌های زیر زمینی توسط چاه‌های عمیق به ‌دست می‌آید. چندین رود فصلی هم در تهران وجود دارد که تاثیر چندانی در تامین آب شهر ندارند. گلابدره،حصارک،تجریش،وکن مهم‌ترین آن‌ها هستند.

رودخانه کرج پرآب‌ترین رود دامنه‌های جنوبی البرز است که از باران‌های فصل سرد و ذوب برف‌های مناطق کوهستانی نشأت می‌گیرد و در ۴۰کیلومتری غرب تهران از کانون آبگیرخرسنگ کوه سرچشمه می‌گیرد. رودخانه جاجرود از کوه‌های کلون بسته که جزء بلندی‌های خرسنگ کوه است سرچشمه گرفته و این دو رود مجموعاً قسمت عمده آب مصرفی شهر تهران را تأمین می‌نمایند. تهران به رغم داشتن منابع آبی فراوان به دلیل رشد جمعیت و کمی بارندگی در برخی دوره‌ها با مشکل کمبود آب روبرو است.

جغرافیا :

استان تهران به مرکزیت شهرتهران ،باوسعتی حدود ۱۲٬۹۸۱کیلومترمربّع بین۳۴تا۳۶٫۵ درجه عرض شمالی و ۵۰تا۵۳ درجه طول شرقی واقع شده ‌است. این استان از شمال به استان مازندران،ازجنوب به استان قم،ازجنوب غربی به استان مرکزی،ازغرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود است. جمعیت این استان در سال ۱۳۸۵،۱۳٬۲۸۱٬۸۵۸نفر بوده ‌است. مرکز آن و به علاوه پایتخت ایران،شهر تهران است.ری،شهرستان قدس،شهرستان شهریار،شهرستان ورامین،شهرستان دماوند،شهرستان فیروزکوه،شمیرانات،واسلام ‌شهر از دیگر مراکز جمعیتی مهم استان هستند.

مهرازباشی©

 

بازدیدها: 235
1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
فرناز Recent comment authors
  Subscribe  
جدید قدیمی بیشترین رای
اطلاع رسانی
فرناز
مهمان
فرناز

مرسی